Стаття 1 №4 2021

Всеукраїнська науково-практична конференція «Перспективи розвитку автомобільного транспорту та інфраструктури» – нова міжгалузева, міждисциплінарна платформа

23–25 листопада 2021 року відбулася триденна Всеукраїнська науково-практична конференція «Перспективи розвитку автомобільного транспорту та інфраструктури».

Держава, органи виконавчої влади, зокрема Міністерство інфраструктури України, Державне агентство автомобільних доріг України, Державна служба України з безпеки на транспорті та інші приділяють велику увагу вирішенню проблемних питань функціонування і розвитку автомобільного транспорту та інфраструктури з активним залученням наукової громадськості. Глобалізація, євроінтеграційні процеси та зобов’язання створюють як нові можливості, так і нові виклики для транспортної та інших галузей нашої економіки, що потребує якісних перетворень, впровадження новітніх технологій, підвищення ефективності та конкурентоздатності вітчизняної економіки.

Одним із реалізованих заходів останнього часу в цьому напрямку стала перша науково-практична конференція, організована спільно двома провідними галузевими науково-дослідними інститутами: «Державним автотранспортним науково-дослідним і проектним інститутом» (ДП «ДержавтотрансНДІпроект») і «Державним дорожнім науково-дослідним інститутом імені М. П. Шульгiна» (ДП «ДерждорНДІ») за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури. Конференція проведена в розширеному форматі, як міжгалузева, міждисциплінарна платформа з метою наукової, експертно-аналітичної та інформаційної підтримки держави у визначенні стану, проблем, тенденцій, перспектив і доцільних стратегій розвитку автомобільного транспорту, інфраструктури та суміжних галузей з огляду на міжнародну інтеграцію та глобальні виклики, обміну досвідом і досягнення ефекту синергії.

Основні тематичні напрями конференції охоплюють широке коло актуальних питань транспортної, дорожньої, машинобудівної та інших суміжних галузей, зокрема:

  • Стан, проблеми, тенденції, перспективи та стратегії розвитку галузі автомобільного транспорту, транспортного машинобудування, дорожньо-транспортної інфраструктури, транспортної енергетики та суміжних галузей, визначення пріоритетів державного та технічного регулювання.
  • Транспортні системи, економіка автомобільних перевезень, логістика, ланцюги постачання, комплексні транспортні проблеми, міжнародна інтеграція, європейська і національна транспортні політики, міжнародні автомобільні перевезення – перспективи розвитку, проблеми та шляхи їхнього вирішення.
  • Стратегічні напрями розвитку дорожньої інфраструктури та пов’язані питання безпеки дорожнього руху, виклики і перспективи покращення. Сучасні матеріали і технології будівництва та відновлення об’єктів дорожньо-транспортної інфраструктури. Актуальні питання екології в будівництві та експлуатації автомобільних доріг.
  • Технології та інновації, питання енергетики, енергоефективності, екології (зокрема кліматичних змін), безпеки, економіки, пов’язані зі створенням, експлуатацією, утилізацією і загалом із життєвим циклом засобів транспорту та об’єктів інфраструктури.
  • Тенденції розвитку конструкції автомобілів. Перспективи двигунів внутрішнього згоряння. Акумуляторні електромобілі та зарядна інфраструктура. Гібридні технології. Автомобілі на паливних комірках. Воднева енергетика і транспорт. Інші альтернативні джерела енергії, диверсифікація. Шини, мастильні й інші експлуатаційні матеріали.
  • Транспортне машинобудування, проблеми вітчизняної автомобілебудівної та суміжних галузей, шляхи їхнього вирішення. Матеріалознавство та довговічність матеріалів, покриттів, конструкцій. Динаміка та міцність машин і споруд. Теорія, моделювання, обладнання і технології розроблення нових зразків техніки.
  • Технічні регламенти та оцінка відповідності продукції. Сучасні технології, методи, системи та інструментальні засоби розроблення, дослідження і оцінки відповідності конструкції автомобілів та їхніх складових частин.
  • Електронне, комунікаційне й електротехнічне обладнання засобів транспорту та інфраструктури. Інформаційно-комунікаційні технології на транспорті. Інтелектуальні транспортні системи. Кібернетична безпека на транспорті.
  • Математичне моделювання у вирішенні прикладних завдань у транспортних системах та машинобудуванні.
  • Технічне обслуговування і ремонт, сервіс. Нормативне, методичне та інструментальне забезпечення обов’язкового технічного контролю, оцінки придатності до експлуатації і технічної придорожньої перевірки транспортних засобів. Забезпечення безпеки автомобілів, що перебувають в експлуатації, у разі внесення змін до їхньої конструкції.
  • Системи управління якістю. Питання акредитації лабораторій та органів з оцінки відповідності. Стандартизація. Метрологічне забезпечення.
  • Організація наукової діяльності, розвиток компетенцій, підготовка фахівців у транспортній, дорожній, машинобудівній та інших суміжних галузях.

Активну участь у конференції взяли представники державних органів влади у транспортній, дорожній і суміжних сферах, провідні науковці з більше ніж десяти дослідницьких організацій (серед них – шість провідних інститутів Національної академії наук України), дванадцяти університетів, поважні представники промисловості, зокрема Асоціації автовиробників України, громадських організацій та професійних об’єднань, зокрема Федерації роботодавців транспорту України, Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України, Транспортної академії України, що опікуються життєво важливими питаннями транспортної, дорожньої та інших суміжних галузей, а також суспільства загалом. До роботи також долучилися представники Технологічного університету Дрездена.

Конференцію відкрив Горицький Віктор Михайлович, директор ДП «ДержавтотрансНДІпроект», професор, заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук.

Кісєль Юрій Григорович, голова Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, передав вітання учасникам конференції офіційним листом.

Зі вступними словами та з викладенням нагальних проблем дорожньої і транспортної галузей, стратегічним баченням шляхів їхнього вирішення також виступили, зокрема:

Мустафа-Масі Найєм, заступник Міністра інфраструктури України;

Безуглий Артем Олександрович, директор ДП «ДерждорНДІ», доцент, дійсний член Транспортної академії України, кандидат економічних наук;

Дмитриченко Микола Федорович, ректор Національного транспортного університету, президент Транспортної академії України, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік Національної академії педагогічних наук України, доктор технічних наук;

Хорст Бруннер, професор Технологічного університету Дрездена (Німеччина), доктор технічних наук;

Соляннік Катерина Володимирівна, т. в. о. директора Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства інфраструктури України, кандидат економічних наук;

Климпуш Орест Дмитрович, голова Федерації роботодавців транспорту України, професор, дійсний член Транспортної академії України, кандидат технічних наук;

Костюченко Леонід Михайлович, голова Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України (АсМАП України) та інші поважні учасники.

Упродовж трьох днів напруженої роботи учасниками зроблено понад 70 доповідей за більш ніж 100 актуальними напрямами з висвітленням нагальних проблем діяльності, шляхів їхнього вирішення та перспектив розвитку транспортної, дорожньої, машинобудівної, енергетичної та інших суміжних галузей. Учасники спробували заглянути в майбутнє транспортної і суміжних галузей за різними сценаріями соціально-економічного розвитку країни та державного регулювання.

За результатами роботи заходу публікуємо рецензовані наукові статті учасників у двох числах часопису «Автошляховик України».

Відеодоповіді та їхнє обговорення на конференції, дискусії можна подивитися на YouTube-каналі INSAT UA. Програму роботи конференції викладено за посиланням в описі до відео.